Hornokounická farnost je velice stará, její počátky souvisí se založením komendy řádu Johanitů v obci kolem roku 1150. Johanité zde vystavěli kostel a měli zde i špitál. Komenda zanikla pravděpodobně v husitských válkách. Na začátku 17. století byla duchovní správa protestantská, po třicetileté válce byla obnovena katolická duchovní správa - od roku 1649 začínají matriky při zdejší faře. V průběhu staletí byl farní kostel několikrát rozšířen přístavbou. V Čermákovicích se nachází kaple svatého Jakuba z roku 1896, v Medlicích kaple svatých Cyrila a Metoděje postavená v roce 1901.

V roce 2010 probíhaly velké opravy farního kostela (byly prováděny výkopy kolem vnějších zdí kvůli odvlhčení, uvnitř kostela byla provedena sanace zdí, kostel dostal novou elektroinstalaci, ozvučení a topení v lavicích). Zároveň byly restaurovány nejvíce poškozené stropní fresky. V roce 2011 byly opraveny varhany a restaurována freska Panny Marie s Ježíškem, pocházející od malíře Winterhaltera z roku 1795. V roce 2012 byly v kostele dokončeny opravy stropních maleb andělů.

Dnem vzájemných modliteb farností za bohoslovce a bohoslovců za farnosti brněnské diecéze je 2. prosinec.

Adorační den ve farnosti připadá na 28. února.